Застава банку на авто. Власник «попав», але не завжди!

Перш за все слід розуміти, що це таке та розібратися як працює. Застава – це спосіб забезпечення зобов'язань, якщо інше не встановлено законом. Особа – заставодержатель (наприклад Банк) має право в разі невиконання особою – заставодавцем забезпеченого заставою зобов'язання (наприклад повернення кредитних коштів) одержати задоволення з вартості заставленого майна (наприклад машини) переважно перед іншими кредиторами. Простими словами продати машину та здійснити погашення зобов’язань по кредиту.

На сьогоднішній день не рідко трапляються випадки, коли особа протягом тривалого часу має у власності та експлуатує транспортний засіб не підозрючи про наявність застави. Пізніше, коли прийшов час оновити авто, власник знаходить покупця на свій автомобіль та має на меті його реалізувати. Але у самий відповідальний момент при зверненні до сервісного центру МВС з’ясовується неприємний факт – авто в заставі у банку.

Зрозуміло, що при таких обставинах договір укласти та відчужити автомобіль можливості немає, власник жодних кредитів не брав, автомобіль у заставу не надавав та взагалі «як так могло статися?».

Відповідь на це питання є очевидною для юристів, але шокуючою для власників авто у аналогічних ситуаціях. Справа в тому, що реєстраційні операції з транспортними засобами до 05.10.2016 року проводилися без перевірки відомостей щодо обмежень відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна. Це означає, що особа, яка мала намір придбати авто була зобов’язана самостійно перевірити ризики на предмет наявності заборон.

Звичайно ж мало хто звертається за кваліфікованою юридичною допомогою, а тому, відповідно, рідко такі відомості перевіряються.

В результаті ми маємо безперервну заставу на авто, а власника – недобросовіним набувачем.

Але, застава не має безперервний характер, накладається всього на 5 років і Банк повинен самостійно відслідковувати та подавати відповідному суб’єкту заяву про продовження застави. При покупці заставленого авто в період відсутності зареєстрованої застави з вини Банку по великому рахунку власнику перейматися не потрібно, лише дочекатися закінчення судових процесів. В іншому випадку – практика негативна, але вихід є завжди і з кожної ситуації.

Нашою компанією було успішно реалізовано кейс по звільненню авто з безперервної застави Банку всупереч актуальної на сьогодні судової практики.

Якщо Ви стали «жертвою» застави чи потрапили у подібну ситуацію обов’язково звертайтеся за консультацією.