Музика для бізнесу

З метою гармонізації українського законодавства із стандартами Європейського Союзу був прийнятий Закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2415-19), який набрав чинності 22.07.2018 року.

Так, Закон регулює діяльність організацій колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права та (або) суміжних прав. Лише такі організації можуть здійснювати колективне управління (а саме добровільне, обов’язкове та розширене управління) майновими правами правовласників. При чому у кожній сфері розширеного управління уповноважена діяти лише одна акредитована ОКУ (п.5 ст.12 Закону).

Відповідно до ст.1 цього Закону організація колективного управління - громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, зареєстроване в Установі, що не має на меті отримання прибутку, засноване виключно правовласниками, діяльність якого спрямована на колективне управління майновими правами на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав.

В контексті легального використання музики бізнесом нас цікавить розширене колективне управління (п.5 ст.12 Закону):

 1. публічне виконання музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів;
 2. публічне сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів, крім кабельної ретрансляції;
 3. право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне виконання фонограм і зафіксованих у них виконань чи публічну демонстрацію відеограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою;
 4. право на справедливу винагороду, спільну для виконавців та виробників фонограм (відеограм), за публічне сповіщення фонограм і зафіксованих у них виконань, відеограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою, крім кабельної ретрансляції.

Розширене колективне управління у сфері публічного виконання фонограм та зафіксованих в них виконань (як і сфера публічного виконання об’єктів авторського права) з 10.05.2019 року здійснює акредитована Мінекономрозвитком Громадська спілка “Українська ліга авторських та суміжних прав” (УЛАСП). Тобто УЛАСП збирає з користувачів та розподіляє роялті серед правовласників за звучання музичних творів в закладах HoReCa.

Отже, відповідно до п.3 ст.20 Закону усі фізичні чи юридичні особи зобов’язані ДО початку використання у своїй комерційній діяльності об’єктів авторського права і (або) суміжних прав шляхом публічного виконання укласти з ОКУ (в даному випадку з ГС “УЛАСП”), договір про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав.

УЛАСП здійснює моніторинг за правомірністю використання музики підприємцями, в разі виявлення порушень, для УЛАСП передбачено спрощений порядок звернення до суду. За нелегальне використання музики передбачено наступну відповідальність:

 • Цивільно-правову: компенсація за порушення виключних майнових авторських прав на один музичний твір становить від 10 мін. з/п до 50 000 мін. з/п в залежності від намірів користувача та обсягів порушення (ст. 52 ЗУ «Про авторське право та суміжні права»).
 • Адміністративно-правову: штраф у розмірі від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також конфіскація обладнання, за допомогою якого здійснювалось незаконне виконання музичних творів (ст. 51-2 КпАПУ).
 • Кримінально-правову: умисне порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, караються штрафом від двохсот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років (с. 176 ККУ).

Порушення фіксується наступним чином: приходить перевіряючий з ОКУ, на відео фіксує час та записує декілька треків, що грають у закладі. Після цього власникам закладу пропонується мирова угода - заплатити менше, ніж штраф, та укласти ліцензійний договір з ОКУ. Якщо згоди не досягнуто - ОКУ подає позов проти порушника. Заплатити доведеться за кожну пісню, зафіксовану на відео.

УЛАСП управляє найбільшим каталогом в Україні – це музичні твори, що належать провідним вітчизняним правовласникам і виконавцям, а також глобальним компаніям, які представляють в Україні музичну індустрію США та Європи. Це Warner Music Ukraine, Sony Music Entertainment, Lavina Music, Moon Records, УМИГ Мьюзік та інші.

Повний перелік правовласників: ПП «Світова Музика» (в т.ч. права за каталогом All Music Publishing в Україні, Sony/ATV & EMI Music Publishing в Україні за дорученням ОКУАСП), ПП «Українська музика», Falyosa Family Factory, PROreMEDIA, MOON Records, Universe Media Corporation, ТОВ Авторське агентство «Чесна музика», ООО «УМИГ Мьюзік», ТОВ «ВОИС» (Всеросійська Організація Інтелектуальної Власності), ТОВ «МСМ.ЮА», ТОВ «Будинок культури», Warner Music Ukraine, ТОВ «Країна мрій», BEST MUSIC publishing, Продюсерська компания Mamamusic, ТОВ «Ей Пі Джі Продакшн», ПП «Маршал Рекордс», ПП Рекламне агентство «Три товстуни», ТОВ «Зе Бест «Майстерлеб», Young Music Group, ТОВ «Медиа Старс», «Індор Медіа Агентство «Болеро», ТОВ «Креатив Медіа Україна», ТОВ «Бі Менеджмент Мьюзік та паблішинг», ПП “Лавіна Паблішинг”, ТОВ «Діемай Юкрейн», Sony Music Entertainment, ТОВ «Кузьма Скрябін», Асоціація авторського права Грузії, Продюсер Вадим Лисица, ONUKA (автор і виконавець Наталія Жижченко), The Maneken (автор і виконавець Євген Філатов), The Elephants (автор і виконавець Дмитро Циганенко), Композитор Лейсман Артем Вікторович, Автор і виконавець Олексій Завгородній, Автор і виконавець Надія Дорофеєва, Автор і виконавець Вадим Федорів, Автор і виконавець Олексій Потапенко, Автор і виконавець Василь Лютий, Автор і виконавець Павло Колодій, Автор і виконавець Анатолій Шмаргун, Автор і виконавець Анатолій Дубровський. До того ж УЛАСП співпрацює з іноземними ОКУ.

Тарифи за користування музикою є помісячними визначаються відповідно до наступних категорій:

 • Заклади харчування.
 • Заклади торгівлі.

Для закладів харчування тарифи визначаються за формулою: Т=КМ80К КМ - кількість посадкових місць, К - коефіцієнт, який розраховується залежно від середньої вартості основного блюда згідно меню, від географічного розташування, від розташування закладу віл центру міста (крім Києва), від кількості посадкових місць в закладі, від типу закладу. Такі коефіцієнти мають значення від 0,4 до 1. 80 - вартість за одне посадкове місце (грн).

За наявність відкритого майданчика (тераси, веранди) - додаткова плата з урахуванням 20 грн. за одне посадкове місце.

Для закладів торгівлі тарифи фіксовані, визначаються відповідно до типу закладу, часто залежать від площі закладу, а для деяких категорій - встановлюються тариф за день.

Торгівельні павільйони/магазини, бізнес центри, ТЦ, ТРЦ, автосалони, стоматологічні клініки і лікарні, аптеки, салони краси, коворкінги, барбер шопи, боулінг, більярд, кінотеатри, приміщення бізнес призначення, школи танців, поштові відділення, вокзали сплачують місячний тариф відповідно до площі, що озвучується:

 • до 100 кв.м. - 700 грн.
 • від 101 до 300 кв.м. - 700 грн. + 0.90 грн. за кожен кв.м. понад 100 кв.м.
 • від 301 до 1000 кв.м. - 700 грн. + 0.80 грн. за кожен кв.м. понад 300 кв.м.
 • від 1001 до 2500 кв.м. - 1200 грн. + 0.70 грн. за кожен кв.м. понад 1000 кв.м.
 • від 2501 до 5000 кв.м. - 2800 грн. + 0.60 грн. за кожен кв.м. понад 2500 кв.м.
 • понад 5001 кв.м. - 7000 грн. + 0.50 грн. за кожен кв.м. понад 5000 кв.м.

Для таких категорій як: арт-галереї, театри, парки відпочинку, виставки та торговельні ярмарки, фешн шоу, вуличні шоу, транспортні засоби, АЗС/СТО, нічні клуби, готелі встановлюються фіксовані щомісячні або щоденні тарифи.

До того ж пропонується понижуючий мережевий коефіцієнт від тарифу:

 • від 10 до 20 закладів = 0,8
 • від 21 до 50 закладів = 0,7
 • від 51 до 100 закладів = 0,6
 • від 101 та більше = 0,5.

А також застосовується система знижок:

 • 3,75 % - при оплаті один раз в квартал за 3 місяці наперед
 • 7,5 % - при оплаті єдиним платежем за 6 місяців
 • 15 % - при оплаті єдиним платежем за 12 місяців.

Детальніше з тарифами можна ознайомитися за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1VlRclTfG6t2Z2jR-Eli2bb6gFVCmF4Tx/view. Усі задекларовані музичні треки, правами на які управляє УЛАСП: https://drive.google.com/uc?id=1fAlCxEfHH-3v4K4Etbs7Mpy_FVBL6fbf&export=download.

Кожен заклад, у якому грає музика, має подавати по закінченню місяця звіти про те, які саме музичні твори і коли грали. На основі цих звітів ОКУ буде рахувати винагороду правовласникам. Якщо грало радіо - звіт буде звірятися з даними радіостанції.

Необхідно зазначити, що відповідно до Закону, якщо у акредитованої ОКУ буде наявний будь-який конфлікт інтересів між основною категорією правовласників, в інтересах якої діє така організація, та іншими категоріями правовласників, на користь яких має збиратись дохід від прав у відповідній сфері розширеного колективного управління, то може бути призначена додаткова акредитована організація для цієї сфери з-поміж організацій, які здійснюють діяльність переважно в інтересах відповідної іншої категорії правовласників. Юридично-правовий статус додаткової акредитованої організації означає, що ця організація не має права самостійно здійснювати збір доходу від прав з користувачів у відповідній сфері, але водночас має повноваження вимагати та отримати з акредитованої організації частку доходу від прав в цій сфері, яка належить категорії правовласників, в інтересах яких діє додаткова акредитована організація, для подальшого розподілу та виплати такої частки правовласникам цієї категорії. Правовласники відповідної категорії мають право відкликати свої права з додаткової акредитованої організації відповідно до розширеного колективного управління.

ГО “Об’єднання колективного управління “Оберіг” (утворена виконавцями) має давній конфлікт з УЛАСП (утворена виробниками фонограм), суть якого зводиться до того, що УЛАСП майже ніколи не виплачує роялті українським виконавцям, особливо незалежним. Оберіг міг би бути акредитований в якості додаткової акредитованої ОКУ, але комісія з акредитації у рішенні від 10.05.2019 року не звернула під час розгляду справи про УЛАСП увагу на наявний конфлікт інтересів.

Тому ГО “ОКУ “Оберіг” звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва про скасування акредитації ГО “УЛАСП” (Справа № 640/24558/19). Проте суд, провівши декілька засідань, вирішив залишити заяву без розгляду відповідно до Ухвали від 14.02.2020.

Варто зазначити, що сьогодні в Україні немає жодної організації, яка б могла надати право на використання будь-якої музики без обмежень, а тому роялті до таких правовласників просто не доходить.

Розглянемо онлайн-сервіси, які пропонують легальне комерційне використання музики для бізнесу.

Apple music for business

Онлайн-сервіс у формі додатку, який доступний для завантаження у App store, розроблений та підтримується компанією PlayNetwork, Inc, пропонує користувачам передплатити підписку на ліцензійну музику. Користувачеві доступна велика кількість плейлистів у різноманітних музичних напрямках.

Запустився в Україні восени 2019 року.

Основні положення Умов користування: (https://www.playnetwork.com/services/apple-music-for-business/terms-of-use/)

 • Завантажити додаток може лише працівник юридичної особи.
 • Арбітражне застереження, заборона групових та будь-яких інших представницьких позовів (п.17).
 • Юрисдикція (п.3, 17):
  • Онлайн-сервіс передбачає виключну юрисдикцію США. Користувач на власний розсуд використовує онлайн-сервіс і зобов’язаний дотримуватися усіх законів, які застосовуються до такого використання.
 • Ліцензія (п.9):
  • PlayNetwork, Inc надає користувачеві обмежену, невиключну, відкличну, без права субліцензування та таку, що не передається, ліцензію, на завантаження та використання додатку на мобільному пристрої користувача.
 • Відмова від відповідальності (п.13-15):
  • PlayNetwork, Inc не дає жодних гарантій щодо онлайн-сервісу, як щодо самої роботи сервісу, його комерційної придатності, так і щодо відсутності порушення прав третіх осіб при користуванні сервісом. PlayNetwork, Inc також не несе відповідальності за будь-які збитки та шкоду, завдані користувачеві під час використання сервісу. Максимальна матеріальна відповідальність PlayNetwork, Inc не може бути більшою за суму, сплачену користувачем за користування сервісом + 10$.

Playnetwork, Inc заявляє, що надає користувачам ліцензійну музику, адже співпрацює з організаціями колективного управління в США, багатьма лейблами та авторами, але, зважаючи на виключну юрисдикцію США, не має таких повноважень на території України. До того ж в нашому законодавстві передбачено лише письмовий порядок укладання ліцензійного договору, а базис для використання сервісу Playnetwork, Inc полягає у прийнятті умов користування, опублікованих на сайті.

В Україні лише УЛАСП отримала акредитацію та має право на збір й розподілення роялті за публічне виконання музичних творів, а отже використання Apple music for business без договору з УЛАСП є порушенням законодавства та може потягнути за собою багатотисячні штрафи.

Soundtrack your brand (https://www.soundtrackyourbrand.com/)

Це Платформа компанії Soundtrack Your Brand Sweden AB з ліцензованою музикою для комерційного використання, на якій пропонуються як вже готові плейлисти, так і кастомізовані користувачем, а також радіо-ефіри.

Ціна - від $26,99, в Україні не представлена.

Для користувачів з США та Канади ціна за підписку на музику вже включає додатковий збір за право на публічне виконання (за певними виключеннями), який сплачується організаціям колективного управління (ASCAP, BMI, SOCAN, Re:Sound), користувачі з інших країн зобов’язані додатково укласти договір з відповідною ОКУ у їх країні.